ROK ŚW. PAWŁA
od 28 czerwca 2008
do 29 czerwca 2009
 
     
O nas kontakt Home
 Marcin Romanowski SSP
Dzieło Apostoła Pawła 2000 lat później:

Działalność św. Pawła, Apostoła Narodów, stała się podstawą wielkiego dzieła misyjnego Kościoła, które z woli Chrystusa ma być kontynuowane aż do końca świata. Od czasu, w którym żył i działał św. Paweł minęło 2000 lat. I choć świat zupełnie się zmienił, nie zmieniła się Ewangelia, nie zmieniło się pragnienie Chrystusa, aby każdy człowiek usłyszał o miłości Ojca, aby poznał prawdę o Synu Bożym, poszedł Jego drogą i miał udział w Jego życiu. Jezus Chrystus wczoraj i dziś, tan sam aż na wieki (Hbr 13,8).
Dzisiaj świat zdominowany przez technologię, uwikłany w dramatyczny pościg za pieniądzem, za przyjemnością, za karierą itd. potrzebuje duchowej odnowy, zatrzymania się nad tym, co naprawdę ważne. Lecz jak dotrzeć do współczesnego człowieka? Jak zatrzymać go w codziennym biegu? Jak choć na chwilę oderwać jego myśl od tego, co ziemskie i skierować ją ku wartościom nieprzemijającym, w których może on odnaleźć sens i cel swojego życia?
Te pytania stawiał sobie również na przełomie XIX i XX w. szesnastoletni wówczas młodzieniec, Jakub Alberione. Kiedy w noc oddzielającą dwa stulecia modlił się przed Najświętszym Sakramentem, doznał szczególnego oświecenia i usłyszał w sercu głos Boga, aby uczynić coś dla ludzi nowego wieku. Poruszony duchowym ubóstwem świata, doszedł do wniosku, że nie można mu dać większego bogactwa niż osobę Jezusa Chrystusa Drogi, Prawdy i Życia. Zainspirowany przykładem św. Pawła postanowił dotrzeć z Ewangelią wszędzie tam, gdzie nie jest ona jeszcze znana. Nie miał na myśli tylko dalekich krajów misyjnych, ale również społeczeństwa chrześcijańskie, w których szerzy się obojętność religijna i praktyczny ateizm.
Ksiądz Jakub Alberione doszedł do wniosku, że najskuteczniejszą metodą ewangelizacji współczesnego świata będzie zaangażowanie do tego celu wszystkich środków, jakie daje człowiekowi postęp techniczny. Druk, radio, telewizja (dziś zapewne należałoby dodać internet i telefon komórkowy), były dla niego nie tylko narzędziami komunikacji, ale przede wszystkim środkami umożliwiającymi głoszenie Dobrej Nowiny i dotarcie z nią do każdego człowieka.
Aby wykorzystać środki społecznego przekazu do ewangelizacji potrzebny jest cały zastęp świętych – zwykł mawiać bł. Jakub Alberione. Realizację swojego dzieła rozpoczął w 1914 r. od założenia Szkoły Drukarskiej, która szybko przekształciła się we wspólnotę zakonną, poświęcającą się apostolstwu dobrego druku. Z czasem podjął na szeroką skalę wydawanie gazet i książek, mówiących o wszystkim po chrześcijańsku, aby dać odczuć obecność Kościoła w każdym problemie przeżywanym przez ludzi. Z wielkim zapałem angażował w dzieło ewangelizacji wszystkie pojawiające się nowe środki przekazu. Tak było z radiem, kinem, telewizją… Założone przez niego zgromadzenie zakonne Towarzystwo Świętego Pawła (pauliści) szybko rosło w siłę i dziś działa w 28 krajach świata. Oprócz paulistów ks. Alberione założył 9 innych instytutów życia konsekrowanego, które dziś, jako Rodzina Świętego Pawła, skupiają rzeszę ok. 17 000 ludzi. Podejmują oni wyzwanie, aby na wzór św. Pawła własnym życiem i działalnością apostolską głosić Ewangelię Chrystusa.
Rodzina Świętego Pawła, realizując wolę swojego Założyciela dąży do tego, aby być świętym Pawłem żyjącym dzisiaj, na początku III tysiąclecia. Gdyby św. Paweł żył dziś, dążyłby do świętości przez naśladowanie Chrystusa i głosiłby Ewangelię na wszystkich areopagach świata. Dlatego życie członków Rodziny św. Pawła polega na wytrwałym dążeniu do coraz pełniejszego upodobnienia się do Jezusa Mistrza Drogi, Prawdy i Życia oraz na działalności apostolskiej. Lecz aby głosić Ewangelię, najpierw trzeba samemu ją poznać i przyjąć, doświadczyć spotkania z Jezusem obecnym w Słowie Bożym i Eucharystii i dostosować do Niego swoje życie. Dlatego bł. Jakub Alberione nie chciał zakładać firmy wydawniczej czy medialnego konsorcjum, ale powołał do istnienia zgromadzenie zakonne, skupiające apostołów. Wspólnota zakonna zapewnia bowiem duchową formację i czas na modlitwę, konieczne do podejmowania działalności apostolskiej.
Od 1978 r. Towarzystwo Świętego Pawła jest obecne także w Polsce. Prowadzone przez paulistów wydawnictwo Edycja Świętego Pawła głosi Dobrą Nowinę w różnych publikacjach podejmujących tematykę szeroko rozumianego życia chrześcijańskiego. Wychodząc naprzeciw potrzebom współczesnej rodziny, wydaje miesięcznik Magazyn Familia. Najważniejszym dziełem paulistów jest nowy przekład Pisma Świętego wzbogacony o komentarz. Właśnie z tego nowego tłumaczenia pochodzą Listy Świętego Pawła przekazane w czerwcu 2008 r. uczestnikom spotkania w Lednicy. Cała działalność ewangelizacyjna paulistów wypływa z charyzmatu pozostawionego przez wielkiego czciciela i naśladowcę Apostoła Pawła, bł. Jakuba Alberione – pierwszego w dziejach Kościoła błogosławionego, który doszedł do świętości, używając dla potrzeb ewangelizacji środków społecznego przekazu.
Czy osoba Świętego Pawła inspiruje również Ciebie? Zostań Świętym Pawłem żyjącym dziś, czyli z miłości do Boga i ludzi zostań wielkim świętym! Podejmij apostolski trud odważnego głoszenia Ewangelii swoim życiem i każdym sposobem, który podpowie Ci święta pomysłowość. A może szukasz czegoś więcej?
św. Paweł żyjący dzisiaj
 

Rodzina św. Pawła
Patronat św. Pawła

 
 
 
     
PaulistkiTowarzystwo Świętego Pawła
do góry
©  2008
_____________________________________________________