ROK ŚW. PAWŁA
od 28 czerwca 2008
do 29 czerwca 2009
 
     
O nas kontakt Home
 Ewa Głowińska FSP
PAULISTKI - MISJA SŁOWA


PAULISTKI
to zgromadzenie kobiet konsekrowanych Bogu, powołanych w Kościele do ewangelizacji poprzez środki społecznego komunikowania. Siostry Świętego Pawła, to pełna nazwa zgromadzenia (Pia Societas Filiarum Sancti Pauli - FSP), które zostało założone we Włoszech w 1915 roku przez bł. Jakuba Alberione.
Patronem i duchowym założycielem zgromadzenia jest Apostoł Narodów - św. Paweł, który "zdobyty przez Chrystusa", poświęcił życie zdobywaniu ludzi dla Niego.

duchowość
Paulistka ma żyć Chrystusem i dawać Go światu. Celem jej życia ma być upodobnienie się do Jezusa, który jest jej Mistrzem, jedynym Nauczycielem, tak aby móc powiedzieć za Apostołem Pawłem: "żyję już nie ja, ale żyje we mnie Chrystus". Upodobnienie polega na stopniowej przemianie własnej woli, umysłu i serca na wzór Jezusa, który jest pewną Drogą, jedyną Prawdą i prawdziwym Życiem człowieka.

Maryja jako pierwsza dała światu Jezusa. Założyciel, bł. Jakub Alberione, polecił naśladować ją w wierze, miłości, służbie i zawierzeniu oraz czcić jako Królową Apostołów.

Modlitwa paulińska polega na czerpaniu duchowej siły z żywego źródła, jakim są słowo Boże i Eucharystia, podczas codziennej mszy świętej, godzinnej adoracji Najświętszego Sakramentu i rozważania tekstów Biblii.

Swoją modlitwą paulistki obejmują szczególnie pracowników i odbiorców mass mediów, prosząc, by nowoczesne środki komunikowania były zawsze narzędziem dobra oraz wynagradzając za krzywdy czynione ludziom tą drogą.

misja paulińska
Pragnienie miłości i relacji z innymi jest wpisane w naturę człowieka, toteż ludzie wszystkich czasów, choć nie zawsze świadomie, szukają Boga. Dlatego misją paulistek jest głoszenie Jezusa i Jego nauczania w sposób przemawiający do współczesnego człowieka. Ewangelizacja, prowadzona przez nie nie ma polegać na mówieniu jedynie o religii, paulistka ma mówić ludziom o wszystkim, ale po chrześcijańsku.

Życie wspólnotowe ułatwia wsłuchiwanie się zarówno w słowo Boże jak i w dzisiejsze czasy - źródła inspiracji dla działalności paulistek, mającej być odpowiedzią na wolę Bożą i potrzeby ludzi.

Ogromny wpływ na styl życia ludzi i na wybory, jakich dokonują, mają dziś media: książki, gazety i czasopisma, programy telewizyjne, wiadomości, audycje, piosenki i muzyka, gry komputerowe i strony internetowe. W tym wszystkim można ukazywać ludziom Boga, który nas zbawił, a teraz żyje, kocha, cierpi i cieszy się razem z nami.

Dlatego paulistki mają wykorzystywać wszelkie dostępne środki przekazu, komunikowania i dystrybucji jakich dostarcza technika. Zajmują się w nich redagowaniem treści przepowiadania oraz ich realizacją techniczną i rozpowszechnianiem. Prowadzą wydawnictwa, księgarnie, programy radiowe i telewizyjne, organizują imprezy kulturalne, kiermasze książki, spotkania formacyjno-informacyjne itp.

Siostry paulistki są zgromadzeniem międzynarodowym i także w swojej obecności w świecie kierują się uniwersalizmem Pawła Apostoła. W każdym kraju starają się dostosować do panujących tam zwyczajów i miejscowej kultury, co wyraża się m. in. w stroju. I tak, podczas gdy w Indiach zobaczyć je można w pomarańczowo-kremowym sari, w Afryce - w owiniętej wokół bioder bawełnianej kolorowej spódnicy, to w Europie chodzą w prostej grantowej lub szaroniebieskiej spódnicy, bluzce i kamizelce, a w Korei w pełnym zakonnym habicie szarym lub ciemnoniebieskim.

Na wzór św. Pawła, którego misja wiązała się z ciągłymi podróżami, także paulistki nie prowadzą spokojnego życia. Od momentu powstania, wbrew panującej wówczas - na początku XX wieku - oficjalnej wizji życia zakonnego i tradycyjnej roli kobiety, przemierzały piechotą, samochodem lub na rowerach ulice wielkich miast i małych miejscowości, zanosząc ludziom do domów Pismo święte, chrześcijańskie książki i czasopisma. Zawsze w drodze - niestrudzone listonoszki Jezusa. Spędzały całe dnie przy maszynach drukarskich oraz na składzie, łamaniu i zszywaniu książek, przerzucaniu ciężkich paczek w magazynach. Dziś techniczny rozwój środków komunikowania wytycza im inne trasy, toteż sióstr nie brakuje na falach eteru, w telewizji i przy nawigacji internetowej.

W Polsce zgromadzenie "dobrego druku" nie miało łatwych początków. Pierwsze Siostry św. Pawła przybyły tu z polecenia bł. Jakuba Alberione w roku 1935. Mieszkały w Warszawie, póxniej w Częstochowie i zajmowały się dystrybucją Biblii oraz chrześcijańskiej literatury. Działalność tę przerwała wojna i uniemożliwiły późniejsze czasy komunizmu. Ponownie w Polsce paulistki pojawiły się w roku 1986 , aby zacząć wszystko od początku.

Obecnie w Polsce prowadzą Wydawnictwo Paulistki i księgarnię (Księgarnia Paulistki) oraz strony internetowe: www.paulistki.pl i razem z paulistami - www.swietypawel.pl.

św. Paweł żyjący dzisiaj
 

Rodzina św. Pawła
Patronat św. Pawła

 
     
PaulistkiTowarzystwo Świętego Pawła
do góry
©  2008-2009
_____________________________________________________